V lete sa často stáva, že trávnik žltne a presychá a nech robíme čokoľvek, nevyzerá dobre. Môže to byť spôsobené viacerými faktormi ako je nedostatok živín, nesprávne polievanie alebo kosenie.
Ak v lete kosíme veľmi nízko, horná vrstva zeme a mačina rýchlo preschnú. Tráve pomôžeme, ak predĺžime interval kosenia alebo zvýšime výšku, na ktorú trávnik upravujeme. Vo vyššom trávniku dochádza k menšiemu vyparovaniu vody, a tak si udrží vlahu na dlhšie obdobie.
Vždy je lepšia vyššia dávka vody ako častý interval polievania.
Veľa vlahy stráca trávnik aj tým, ak ho polievame počas dňa. Veľké množstvo vody sa vyparí ešte predtým, ako sa dostane ku koreňom rastlín. Automatické zavlažovanie si preto nastavujeme okolo tretej hodiny ráno, keď je zem najchladnejšia a voda sa vyparuje najmenej. Ručne trávnik polievame, keď slnko zapadne (čím neskôr, tým lepšie) alebo pred východom slnka.
Vždy je lepšia vyššia dávka vody ako častý interval polievania. Ak polejeme trávnik každý deň, no len veľmi krátko, voda sa nedostane do väčšej hĺbky a horná vrstva zeme rýchlo preschne. Keby sme ho však poliali každý druhý deň až tak, že sa pôda poriadne premočí, v hlbšej vrstve sa vytvorí určitá zásoba vody. Tá sa vzlínaním dostáva cez póry v zemi ku korienkom trávy a zabezpečuje mu vlahu na dlhší čas.
Ak trávniku nepomohlo vyššie kosenie ani polievanie v správnom čase, chýbajú mu živiny. Tie zabezpečíme pravidelným hnojením trávnikovým hnojivom.