Zmeny vidieckej predzáhradky

V predzáhradke pred naším domom som vsadil na listnaté rastliny a jednoduchú údržbu. Pre pestrosť som vybral kry s farebnými listami. Živý plot tvorí celoročne zelený vavrínovec, ktorý kvitne na bielo. Aj ďalšie kvety som vybral bielokvitnúce – ružu, levandule, echinaceu a muškáty na oknách.

Otázkou bolo čo s betónovými múrikmi. Rozhodol som sa pre finančne nenáročné riešenie – natreli sme ich na hnedo, takže najskôr vyzerali ako klady dreva, dnes sú už zakryté živým plotom a pôdopokryvnými rastliny.

Celá predzáhradka bola nízkoúdržbová a okrem muškátov na oknách nevyžadovala zavlažovanie.

Po troch rokoch  sme nechali náš dom obrásť paviničom, ktorý v lete zabraňuje prehrievaniu múru, a tým znižuje teplotu v interiéri. Jeho nevýhodou je vysoká koncentrácia medonosného hmyzu v období jeho kvitnutia. Z tejto strany domu nám to ale neprekáža a včely máme radi.

V tretej verzii ružu, ktorá kvitla len raz do roka, vymenila strapatá a farebná vertikálna záhrada. Tá už samozrejme vyžaduje zavlažovanie. Závesný systém Pixel-Garden, s ktorým rád pracujem, však stačí jednoducho napojiť na hadicu (alebo na automatickú závlahu).

Ako sme túto vertikálnu záhradu inštalovali, si môžete pozrieť v relácii Hurá do záhrady.